Bitkoin vs. Eter vs. Ada

Bitkoin i Bitkoin mreža

Bitkoin je javna, bezbedna kripto-valuta, otvorenog koda. Funkcioniše na sopstvenoj mreži kao potpuno decentralizovani sistem. To znači da nemamo jednu centralnu figuru – administratora ili organ vlasti koji donosi sve odluke. Umesto toga, odluke donosi većina učesnika na mreži, preko svojih računara. Ovu mrežu nazivamo „Bitkoin mreža“.

Bitkoin može da se pošalje od jednog korisnika do drugog, direktno, bez potrebe za posrednicima. Od kada je nastao u 2009-oj godini, njegova mreža nikada nije bila hakovana zbog načina na koji je distribuisana (decentralizacija). Bitkoinov značaj potiče iz činjenice da je to prvi onlajn sistem za prenos vrednosti koji je rešio zloglasni problem „dvostruke potrošnje“ bez potrebe centralne ličnosti. To je ujedno i prvi sistem kripto-valuta te vrste. Koncept je 2008-me godine izumela nepoznata osoba (ili grupa ljudi) koji se kriju iza imena Satoši Nakamoto. Bitkoin mreža, kao što znamo danas, nema vlasnika.

Transakcije na Bitkoinovoj mreži Bitkoin se kreiraju i proveravaju od strane čvorova (odnosno pojedinačnih računara) na mreži. Transakcije se zatim dodaju kao blokovi u lanac (odnosno virtuelnu knjigu ili zapis). Svaki čvor može da učini posebnu vrstu rada koristeći snagu računara da bi pomogao čitavoj mreži – na primer, proveru valjanosti i obezbeđivanje transakcija. U Bitkoinovom svetu, ovakva vrsta održavanja se obično naziva „rudarenjem“. Novi novčići su kreirani od strane mrežnog protokola putem čvorova, odnosno računara, i automatski se šalju onim radnicima koji učestvuju u održavanju kao nagradu za rudarenje. Za svaku transakciju mreža takođe uzima malu vrednost novčića kao naknadu transakcije. Ovu vrstu održavanja mrežne infrastrukture često nazivamo kao „dokaz o radu“. Bitkoin i njegova mreža smatraju se prvom generacijom kripto-valuta i „kumom“ svih ostalih kripto-valuta.

crypto-currency-coins

Eter i Etereum

Etereum je, na sličan način Bitkoinu, javna, decentralizovana računarska platforma, otvorenog koda. Razlikuje se od Bitkoina jer primenjuje sistem koji svim članovima mreže dozvoljava korišćenje funkcionalnosti „pametnih ugovora“. To znači da mreža Etereum može da prenese i čuva druge digitalne podatke (ili čak programski kod), umesto da samo šalje obične novčiće. Eter je kripto novčić koji je generisan od strane Etereum platforme kao nagradu za „rudarenje“. Etereum i njegova mreža smatraju se drugom generacijom kripto-valuta.

Ada i Kardano

Kardano je, slično Etereumu, još jedna decentralizovana, distribuirana računarska platforma i kripto-valutni projekat, otvorenog koda. Kardano razvija platformu pametnih ugovora sledeće generacije koja teži da isporuči više naprednih funkcija od bilo kog drugog protokola koji je ranije razvijen. Koristi drugi proces za generisanje novih novčića.

Umesto rudarenja, Kardano proizvodi nove novčiće primenom protokola „zalaganja“. Najjednostavnije rečeno, podrazumeva držanje novčića (koji se ovde smatraju zalogom) unutar mreže, na bezbedan način – kroz posebnu opciju u sopstvenom novčaniku, bez potrebe da ikada prenesete vaše novčiće u vlasništvo nekog drugog ili da mu prepustite upravljanje nad njima, što na taj način pokazuje „poverenje“ u mrežu i njen protokol kroz „zalog“. Zato se Kardano smatra platformom „dokaza o zalogu“. Za razliku od Etereuma i Bitkoina, digitalna valuta koja pokreće platformu Kardano se zove Ada. Korišćenjem Ade generisane protokolom dokaza o zalogu i uzimanjem malih troškova za transakcije, Kardanov primarni cilj je da obezbedi brze i bezbedne transakcije za sve, kao i da omogući mrežnim korisnicima da prave razne pametne ugovore i aplikacije bez poteškoća na njegovoj platformi.